ESKİŞEHİR TURU

ESKİŞEHİR TURU

Fiyat: -

Tur Detayı

 GÜNÜ BİRLİK ESKİŞEHİR TURU 
 
SAZ OVA PARKI

BAL MUMU MÜZESİ

CAM SANATLARI MÜZESİ

PORSUK ÇAYI TEKNE TURU

ODUN PAZARI

ODUN PAZARI CAMİSİ VE KÜLİYESİ

ES PARK  

TURA DAHİL OLAN HİZMETLER 

ULAŞIM

PROFOSYENEL REHBERLİK HİZMETİ

ÖĞLE YEMEĞİ

SEYAHAT SİGORTASI

AYAZ TURİZM GÜVENCESİ

TURA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

MÜZE VE ÖREN GİRİŞ ÜCRETLERİ

EKSTRA HARMALAR
 
ODUN PAZARI

Odunpazarı semti kentin güney kesimindeki tepelerin üzerine kurulmuştur. Bademlik denilen bölgeye uzanır. Bir rivayete göre Eskişehir'e yerleşmeyi düşünen ilk halk Odunpazarı ve şimdiki Porsuk Çayı'nın olduğu bölgeye birer koyun ciğeri asarlar. Hangisi çok dayanırsa orayı yerleşim bölgesi seçeceklerdir. Odunpazarı'na asılan ciğer daha geç bozulur ve ilk yerleşim burada oluşur.
Osmanlı örneklerini koruyan kent, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli bitişik düzenli, cumbalı evleri ile örf, adet ve geleneklerini koruyarak bir bütün olarak günümüze kadar gelmiştir. Odunpazarı konutları genelde iki tip olarak yapılanmıştır. İlk tip konutların girişleri sokaktan, bahçeleri arkadadır. İkinci tip konutlar ise bahçeler önde, konutlar bahçe içinde olacak şekilde; 1, 2, veya 3 katlı olarak yapılmışlardır. Konutlar genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Çok katlı konutlarda zemin kat, mutfak, depo gibi servis hizmetlerine ayrılmış olup, yaşam üst katta sürmektedir. Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.
PORSUK ÇAYI
Porsuk Çayı İç Anadolu Bölgesinde bir ırmaktır.AksuDagı'nın kuzey yamacından inen Bayatcık  Deresi ile Murat Dagı'nın kuzey yamacından inen Kızıl taş Suyu'nun birleşmesiyle doğan Porsuk Çayı, Sakarya Irmağı'nın en uzun (448 km) koludur
 Kütahya Ovası'ndan geçip Eskişehir kentinin güneybatısında yer alan ve 1948'de hizmete giren Porsuk I ve 1971 'de hizmete giren Porsuk II barajları arkasında toplandıktan sonra, Eskişehir Ovası'ndan ve Eskişehir kentinden geçer; Yassıhöyük karşısında Sakarya Irmağı'na ulaşır.
SAZOVAPARKI
Sazova Parkı olarak bilinen Eskişehir en büyük parkının resmi adı Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı‘dır. Adından da anlaşılacağı üzere burası klasik anlamda inşa edilmiş bir park değildir. Türkiye’nin en özgün parkları arasında sayılan parkta yapım çalışmaları halen devam etmektedir.
Sazova Parkı 400 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Bu yanıyla Türkiye’nin bir çok parkından daha büyük olma özelliğine sahiptir. İçerisinde restoran ve kahve evleri, Masal Köşkü, Uzay Evi, Sualtı Dünyası , Amfi Tiyatro, Bilim Deney Merkezi, Korsan Gemisi, gezi ve oyun alanları barındıran bu park en az yarım gününüzü ayırarak gezmeniz gereken bir yerdir. Dilerseniz Sazova Parkı içinde yer alan ücretsiz gezi treni ile de parkı gezebilirsiniz.
 
 
 

Hemen Rezervasyon Yapın

0 (332) 812 79 48 - +90 544 733 38 29

Grup Talebinde Bulunun !

+

Bu Turu Paylaş

Copyrights © 2020 Ayaz Turizm. Site Konsept: GüneşSoft